Huule-suulaelõhe

12. okt 2002


Huule-suulaelõhe ehk rahvakeeli "jänesemokk" on sünnidefekt, mis tekib loote arengu käigus. Raskemal juhul on lõhe ülehuules ja suulaes, mis jätab augu nina ja suu vahele. Ometi on võimalik seda edukalt ravida.
Vaata lisaks:

· • http://www.cleft.org/
· • http://www.widesmiles.org/
· • Cleft Lip and Palate Association

Huule-suulaelõhe ehk rahvakeeli "jänesemokk" on sünnidefekt, mis tekib loote arengu käigus. Tavaliselt arenevad suu ja nina välja 6. ja 12. nädala vahel. Mõnel lapsel ei kasva aga osa huulest ja suulaest kokku. Kuna huuled ja suulagi arenevad erinevalt, võib lapsel olla lõhenenud huul, suulagi või mõlemad. Sellisel juhul on lõhe ülehuules ja/või suulaes, mis jätab augu nina ja suu vahele (pildil).

Haigus esineb erineva raskusega, väikesest vaost huulel kuni päris eraldi olevate huule osadeni. Huulelõhe võib olla ühepoolne või kahepoolne. Sageli puuduvad või on deformeerunud ka hambad. Kaasneda võib nina deformatsioon. Kui tegu on ainult suulae lõhega, asub see näo keskjoonel. Lõhestunud võib olla ainult pehme suulagi või ka luuline suulagi.

Põhjused ja ennetamine

Uuringutes on leitud, et kasutadesraseduse ajal foolhapet ja B6 viamiini, esineb huulesuulaelõhet vähem. Haigusega lapse sünni risk tõuseb vanemate vanusega. Kui peres on juba üks laps huule-suulaelõhega on teise sarnase defektiga lapse sünni risk 2%. Kui emal on olnud huule-suulaelõhe, on haiguse esinemise risk lapsel 4%. Keskmiselt esineb seda probleemi 1 lapsel 1000-st.

Probleemid

"Jänesemokaga" lapsel võib olla söömisprobleeme. See võib olla tõsine probleem, eriti vastsündinu puhul. Suulagi väldib tavaliselt toidu ja vedelike sattumist ninasse. Kui te neelate, läheb keel vastu suulage ning surub mälutud toidu kurku tagasi. Huule-suulaelõhega lastel on nina ja suu vahel auk, mistõttu pole võimalik mälumise ajal toitu keelega vastu suulage laiaks suruda ning toit satub lihtsasti ninaneelu. Õnneks on olemas spetsiaalsed pudelid, mis aitavad seda probleemi vältida. Kui vanemad kasutavad spetsiaalset pudelit ning hoiavad last püsti, siis aitab gravitatsioonijõud toidul kõhtu liikuda.

Olenevalt huule-suulaelõhe laiusest võib esineda näodefekte (nt lame nina, väike lõug) suuremal või vähemal määral. Mõni "jänesemokaga" laps võib näha välja täiesti normaalne. Huulesuulaelõhele lisaks võib olla teisi kaasasündinud anomaaliad, nagu südame ja närvisüsteemi haigused.

Sellistel lastel võib vedelik sattuda keskkõrva, mis omakorda võib viia kuulmise kaotamiseni. Seetõttu paigutatakse sellise probleemiga lastele kõrvadesse spetsiaalsed torud ning nende kuulmist kontrollitakse kord aastas.

Sellistel lastel esineb sageli ka hambumusprobleeme ja veidra kujuga hambaid või hammaste puudumist. Hambumusprobleeme ennetatakse ja kõrvaldatakse mitmesuguste ortodontiliste aparaatide (nt breketite) abil. Sellise probleemiga lapsed peavad käima väga regulaarselt hambaarsti juures ning hoidma hambad puhtana. Puuduvad hambad on võimalik asendada proteesidega.

Huule- ja suulaelõhega lastel võib olla ka kõneprobleeme. Rääkides ei lase suulae lihased õhul ninast välja minna, suunates selle välja suust. Lõhega lastel ei tööta lihased hästi ning neil võib tekkida probleeme teatud häälikute, näiteks "s" hääldamisega.

Ravi

Raviks läheb tavaliselt vaja tervet meeskonda arste ja muid spetsialiste. Sellised lapsed vajavad sageli nina-, kurgu- ja kõrvaarsti, kirurgi, suukirurgi, hambatehniku, geneetiku, sotsiaaltöötaja, logopeedi ja muude spetsialistide abi. Tavaliselt teevad arstid põhjalikku koostööd lapsevanematega.

Tavaliselt tehakse lõhenenud huule operatsioon ära selleks ajaks, kui laps on saanud kolmekuuseks. Lõhenenud suulae operatsioon tehakse ära vanusevahemikus 6-12 kuud. Lõhenenud huule parandamiseks võib minna vaja rohkem kui üht operatsiooni. Lõhenenud suulae opereerimisel sulgevad arstid augu suulae ja nina vahel ning ühendavad lihased, mis panevad suulae liikuma. Lapsena lõhenenud suulae operatsiooni läbi teinul võib jääda huule ja nina vahele arm. Olenevalt probleemi keerukusest ning kirurgide professionaalsusest võib arm olla praktiliselt nähtamatu (või hõlpsalt meigi abil peidetav). Täiskasvanuks saades on võimalik armi ning lõu ja nina kuju korrigeerida kosmeetilise kirurgia abiga.

Pärast operatsiooni peaks laps käima regulaarselt kõrvaarsti juures kuulmist kontrollimas, kuna kõrva võib koguneda vedelik. Mõnele lapsele pannakse kõrva spetsiaalsed torud. Kõnelema hakates võivad need lapsed vajada kõneteraapiat.


Enne ja pärast operatsiooni

Psühholoogiline külg

Lõhenenud huule või suulaega lapsed on täpselt samasugused kui teised lapsed ning vajavad samasugust kohtlemist. Nad on täpselt sama andekad, kui suulae probleemita lapsed. Neil võivad olla ilusad silmad, suurepärane huumorimeel ning suurepärane mängutaju. Ärge laske ennast välimusel petta.

Arstid võivad teha huule-suulaelõhega hämmastavaid asju, et te tunneksite end väliselt paremini, ning teie ise saate teha hämmastavaid asju, et end sisemiselt paremini tunda. Korraliku raviga kasvab enamus suulaelõhega lapsi terveteks õnnelikeks täiskasvanuteks.

Vaata lisaks:

huule-suulaelõhe