Laste hammaste tervis › Hambarobot › Pöördumatu hambanärvi põletik

Pöördumatu hambanärvi põletik

Etioloogia Diagnoos, sümptomid Ravi Järelkontroll Prognoos
Riskigrupid:
Kirjeldus
Kui algul lihtsalt külmatundlik olnud hammas hakkab valutama järjest tugevamini, siis on tavaliselt tegemist hambanärvi pöördumatu põletiku ehk pulpiidiga.
Etioloogia Info
Tavaliselt on tegemist sügava hambaaugu tüsistusega, kus kaariesebakterid on hambanärvi pöördumatult kahjustanud. Pulpiiti võivad põhjustada ka teised ärritajad, näiteks trauma või hambakinnituskoe infektsioon.
Diagnoos, sümptomid Info
SümptomidTunnetuslikud sümptomid:
hammas on tundlik kuumale (2)
kiirguv terav valu info (2)
minuteid kestev valu ärritusele
tunde kestev valu
hammas valutab pidevalt
hammas valutab öösiti
hammas tuikab teravalt (3)
hammas tuikab tuimalt
Terav, pikemalt kestev valureaktsioon, mis võib kiirguda samal näopoolel isegi kõrva, on üsna tavaline ägeda pulpiidi näht. Väga ägedate nähtude korral on valu põhjustavat konkreetset hammast raske leida, sest valu võib kiirguda vastaslõualuusse. Ägeda pulpiidi korral on hammas kuumatundlik ning külm vesi leevendab valunähtu.

Isegi 70% kroonilistest pulpiitidest võivad kulgeda sümptomiteta. Kärbunud hambasäsiga kaasnev hambajuuretipu piirkonna krooniline põletik avastatakse sel juhul alles juhuslikult röntgenülesvõttelt.
Ravi Info
Kuna tegu on pöördumatu hambanärvi kahjustusega, siis tuleb hambasäsi juurekanalisüsteemist operatiivselt eemaldada. Juureraviprotseduuri viib läbi hambaarst. Ägedate nähtudega tuleb pöörduda esmaabisse. Ajutiselt on võimalik valunähtusid maskeerida tugevama valuvaigistiga, kuid ei tasu loota, et pupiit ilma adekvaatse juureravita möödub.
Kui hambakõvakude on näiteks kaariese või trauma tagajärjel kriitiliselt vähe alles jäänud, võib osutuda mõistlikuks hamba eemldamine.
Järelkontroll Info
Juureraviprotseduuri eesmärk on kanalisüsteemi puhastamine, desinfitseerimine ja hermeetiliselt sulgemine. Juureravi kvaliteeti hinnatakse korduvate röntgenülesvõtetega ka aastate möödumisel.
Prognoos Info
Adekvaatse juureravi järel on prognoos hea.

Tagasi
Hambaroboti
avalehele »
ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20