Termilised kahjustused lapse suulimaskestal

Kirjeldus

Traumaatiline kahjustus lapse suulimaskestal võib tekkida:
-esemega vigastades (laps topib mängides asju suhu),
-kukkudes ja limaskesta hammastega vigastades
-ortodontilised aparaadid hõõruvad limaskesta .
- anesteesia puhul võib laps hammustada huulde/ keelde, mille tulemusel tekib verevalum või limaskestal haavand.

Pildid

Termilised kahjustused lapse suulimaskestal
Termilised kahjustused lapse suulimaskestal

Diagnoos, sümptomid

Sümptomid
  • igemed punetavad (21)
  • limaskestal erepunane laik või villid (11)
  • igemed veritsevad (19)
  • haavand limaskestal (10)
  • valulikkus söömisel (29)
Suulimaskesta termiline kahjustus
- Põletuse kohale tekib limaskestale erepunane laik või villid
- Külmumise kohale tekib limaskestale vill, erosioon või punetus
- Kemikaalide limaskestale sattumise järgselt söövitus või pindmine nekroos

Ravi

Ravi on reeglina vaid sümptomaatiline, suunatud kaebuste vähendamisele, limaskesta tervenemise kiirendamisele ja sekundaarse nakkuse ära hoidmisele. Kõik haavandid suuõõnes muudavad söömise valulikuks.

Sellisel juhul on võimalik kasutada
-Aftamed geeli® (hüaluroonhappe erivorm on üks asendamatuid looduslikke komponente suu limaskestas. Kuna lahus kinnitub suurepäraselt limaskestadele, jääb kahjustustele kaitsev kattekiht, mis vaigistab valu otsekohe. Pikema aja jooksul eralduv hüaluroonhape rahustab ja uuendab kahjustunud kudesid ning haavandid paranevad seetõttu kiiremini),

-lidokaiin-geeli, mundisol-geeli®, kamistad-geeli® või mõnda muud toodet, mis on mõeldud kasutamiseks suuõõnes ja sisaldab anesteetikume. Valu vähendav efekt on lühiajaline ja seepärast soovitatakse neid suu limaskestale aplitseerida vahetult enne söömist. Toit ei tohi limaskesta ärritada, seega ei sobi liiga kuumad, külmad ega vürtsikad road kuni kahjustuste paranemine kestab. Konsistentsilt sobivad pehmemad või vedelamad toidud.

-Suulimaskesta paranemist soodustavad retinooli ehk A-vitamiini sisaldavad õlilahused, millega võib lööbeelemente peitsida.

Briljantrohelise lahus sisaldab piiritust ja seetõttu teda suuõõnes kasutada ei tohi.

Suuhügieen
•Hambaid tuleb igal hommikul ja õhtul põhjalikult pesta pehme hambaharjaga või elektrihambaharjaga. Unustada ei tohi hambavahesid (alates 12 eluaastast).
•Vältida tuleb alkoholi sisaldavat suuvett.
Raskendatud suuhügieeni korral määratakse paranemisperioodiks patsiendile 0,12% kloorheksidiinilahusega suuloputused. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega Mõju avaldub 12-18 tunni jooksul. Kloorheksidiini kasutatakse antiseptikuna igemehaiguste ravil ja ennetuses (tavaliselt 0,12 - 0,2% lahus) Kloorheksidiin põhjustab juba ravi alguses maitsmisaistingute muutuse ning hammaste ja limaskestade värvumise. Mõlemad kaebused taanduvad kiirelt ravikuuri lõpetamise järgselt.
- ei kasutata raseduse ja rinnaga toitmise ajal,
- Kloorheksidiin võib põhjustada ka allergilisi reaktsioone.
- Piimatoodete ja geeli kasutamise vahel peab olema vähemalt üks tund, sest piima kaltsiumi nõrgendab kloorheksidiinin efektiivsust.
- Fluoriidi sisaldava hambapasta ja klooriheksidiinisuuvee kasutamise vahel peab olema paar tundi, sest naatriumlaurüülsulfaat kahjustab kloorheksidiini mõju.

Viited

http://www.e-ope.ee/_download/euni_repository/file/2518/hambaarstilt_perearstile_materjalid.pdf