Laste hammaste tervis › Projekti uudised › Suutervise koolitus Lüllemäe lasteaias

Suutervise koolitus Lüllemäe lasteaias

 0 häält
Marju Luht
suuhügienist
06.nov. 2014
6. novembril külastasime Lüllemäe lasteaeda. Rääkisime lastega hammastest. Osalesid kogu lasteaia lapsed ja õpetajad.

Lapsed olid hästi tublid ja kuulasid tähelepanelikult. Laste jutust tuli välja, et päris mitmetel on juba suus hambaauke. Samuti rääkisid lapsed, et pesevad kodus ise hambaid, vaid üksikutel aitab kas ema või isa. Kurb on kuulda, et pisikesed peavad enda hammaste eest iseseisvalt hoolitsema. Leppisime kokku, et lapsed näitavad kodus emale-isale, et kuidas on parim viis hammaste korralikuks pesemiseks.

Lisan ka väikese kokkuvõtte meie jutust:
1. Hambaid peseme 2 korda päevas (hommikul peale ärkamist ja õhtul enne magama minekut). Lasteaias hambaid ei pese. Kõige tähtsam on õhtune ja väga korralik hambapesu.
2. Lasteaialapse hambaid peseb lapsevanem (enne või pärast seda võib laps ka ise kätt harjutada).
3. Et hambaid säästa liigse kulumise eest, siis hambaid ei pese vahetult peale söömist (30 minutit vähemalt tuleb oodata enne pesema asumist).
4. Et hambaauke ehk kaariest ennetada, siis joome janujoogiks ainult puhast vett. Teisi jooke (mahl, morss, piim, tee jne) joome ainult söögikordade ajal toidu kõrvale.
5. Maiustused, näksid, puuviljad jms sööme samuti toidukordade ajal, et vältida liigseid happerünnakuid ja järgnevaid kaariesekahjustusi hammastel. Peale hammaste kokkupuudet toidu või joogiga on hammastel vaja puhata 3-4 tundi, et sülg saaks happerünnaku kahjustused hambal "ära remontida".

Kuna kõik lasteaialapsed osalesid väga eeskujulikult, siis jäi õpetajatega kokkulepe, et nad vaatavad koos lastega Jänes Jussi hambamultikaid ja kordavad õpitu aeg-ajalt üle.
PS! Hambapesu koos lapsega on tore ühistegevus ja pealegi kasulik. Ja võib olla väga lõbus (vt pilte).

Multikad leiad siit: ​http://kiku.hambaarst.ee/multikad/

Palju tänu tublidele lastele ja õpetajatele!

Sarnaste märksõnadega Otsi: lapsed lasteaed Marju Luht
dr Piia-Heidi Kreegimäe

ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20