Laste hammaste tervis › Projekti uudised › Suutervise koolitus Forseliuse koolis

Suutervise koolitus Forseliuse koolis

 0 häält
Marj Luht
suuhügienist
26.sept. 2014
26. septembril toimus suutervise teemaline koolitus Forseliuse Kooli 1.a klassis.

Rääkisime hambaid ja hammaste tugikudesid kahjustavatest haigustest ning nende tekkimise põhjustest. Vaatasime pilte ilusatest-tervetest ja koledatest-kahjustunud hammastest. Lapsed otsustasid, et terved hambad meeldivad nendele palju rohkem ja edaspidi nad hoiavad hambaid hästi.

Lapsed olid väga aktiivsed küsimustele vastama ja hambapesu harjutamisel.

Kuna enamikel lastest on nende sõnul suus hambakaariest ja/või hambatäidiseid, siis hammaste edasise säästmise huvides leppisime kokku:
1. Janujoogiks joome ainult puhast vett
2. Sööme ainult söögikordade ajal ja maksimaalselt 5x päevas (ei näksi toidukordade vahel, aga joo jooke välja arvatud puhas vesi)
3. Emad-isad aitavad lastel vähemalt 1 x päevas hambaid üle pesta ja seda vähemalt lapse kümnenda sünnipäevani. Eriti oluline on lapsevanema abi õhtuse pesu ajal. Lapse käsi pole kvaliteetseks hambapesuks veel piisavalt osav.
4. Hambaid peseme 2x päevas ja hoiame fluoriidiga hambapastat suus veel peale hambapesu mõned minutid, et hambaemaili tugevdada
5. Kui tahame mõnikord väga näksida söögikordade vahel, siis juurvilju (porgandit-kaalikat) või värsket kurki, aga mitte puuvilju-marju. Eriti ei sobi näksimiseks toidukordade vahel saiakesed-küpsised ja kartulikrõpsud, kuna on hambaaugu pisikutele heaks toiduks, sisaldades palju süsivesikuid ja kleepudes hammastele pikaks ajaks.

 

Klassijuhataja Silva Kolk oli hästi koostöövalmis ja lubas aeg-ajalt laste mälu värskendada. Suhkrukellad ootavad kunstitunnis värvimist ja Jänku Jussi hambamultikad vaatamist.
Lisaks sai iga laps koomiksi "Orbitman kaariesegängi vastu" (täname Janek Keernik, Wrigley).

Õnnelikke hambaid soovides,
Marju Luht

 


ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20