Halitoos

 2 häält
koostas Terje Altosaarkoostas Terje Altosaar
04.aug. 2013
Halitoos (ingl.k. halitosis, malodor) ehk suulehk ehk krooniline halb hingeõhk on kogu maailmas laialt levinud haigus (enam kui 80 miljonil inimesel), mille korral võib tunda kibedat, hapukat maitset suus ja näha valkjat kattu keele tagaosas. Nii nagu paljude inimesele omaste lõhnadega, inimene ise seda ei tunne. Viisakusest ei julge/ei oska vestluspartner ka öelda: “Kuule, su suu haiseb” ja nii jääbki ravitav haigus inimese jaoks “varjule” ning halvimal juhul võib viia ka sotsiaalse isoleerituse ja suhtlusprobleemideni.

Halitoosi on võimalik ravida st halvast hingeõhust vabaneda, kui jõuda selle tõeliste põhjusteni korraliku diagnoosimise abil. Halb hingeõhk võib tuleneda füsioloogilistest ja patoloogilistest muutustest suuõõnes ja mujal organismis. Tekkepõhjuste alusel jagatakse halitoos:

• oraalne halitoos (suust)

• tsirkulatoorne halitoos (vereringest)

• respiratoorne halitoos (hingamisteedest)

• digestiivne halitoos (seedimisest)

Suuõõs

Suuõõnest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on mikroorganismide poolt tekitatud mäda ja seda esineb eriti igemepõletiku ja parodontiidi ajal. Suuõõne põletikuliste protsesside korral nagu igemepõletikud (gingiviit, parodontiit) ja krooniline tonsilliit (mandlite põletik), võib lõhna olla väga intensiivne. Lõhn muutub veelgi ebameeldivamaks suukuivuse, aromaatsete söökide ja paastumise lisandumisel. Samuti võib lõhn suureneda rääkimise ajal. Eelkõige just keele tagaosa ning kurgulaes tekkiva tugeva leha tekkepõhjuseks on ilmselt ka kokkupuude ninaneelust tuleva limaga, mis keelele kleepub ning mida bakterid keele pinnal lõhustama hakkavad. Halvalõhnaliste gaaside tekkele annavad oma panuse ka näiteks happed kohvis ja valgud piimasaadustes. Olukorda saab aga leevendada korraliku suuhügieeniga ja regulaarse toitumisega.

Mõnedel inimestel võib suulehka seostada otseselt igemehaigustega, eriti kui halb lehk tekib intsensiivsemalt igemete harjamise ajal või järel. Igemehaiguste ravis on tulemuste saavutamisel  hambaarsti/suuhügienist poolt tehtav töö vaid üks osa. Ravitulemuse hoidmine sõltub inimese enda panusest saavutamaks ideaalne suuhügieen. Siin omab suurt tähtsust mitte ainult nähtavate hambapindade, vaid ka hammaste vahede põhjalik puhastamine. Seega ei piisa ainuüksi hambaharjast, kasutada tuleb regulaarselt ka hambaniiti. Terve suu korral ei tohi hammaste pesemisel või hambavahede puhastamisel esineda veritsust! Samuti on oluline regulaarne keele puhastamine, kuna 70% bakteritest elunevad just sellel. Keele tagaosas asuvat kattu saab hambaharjaga või spetsiaalse keelekaabitsa abil edukalt eemaldada.

Ka ei tohi unustada, et kõige olulisem on kvaliteetne õhtune suuõõne hügieen! Oluline on teada, et loputamine ei vabasta katust, ei hammastel ega keelel olevast! Seega ei maksa loota paljulubavatele suuloputusvedelikele ega superhambapastadele, sest nii võite kasu asemel endale hoopis suurema probleemi suhu loputada. Suuvesi suudab vaid varjata suulehka, kuid ei kõrvalda selle põhjust. Tegelikult halvendab enamik suuvedelikke olemasolevat olukorda, kuna nende koostises olev suhkur ja alkohol kuivatavad suud. Siinjuures on oluline märkida, et suud kuivatav ja halba hingeõhku soodustav toime on ka mitmetel ravimitel (nt kõrgvererõhuravimid, depressioonivastased ravimid).

Hommikuse ebameeldiva hingeõhu pärast ei ole tarvis liigselt muretseda. Öösiti puhkab kogu organism, nii ka süljenäärmed ­­- seega hommikune paha maitse ja lõhn suus on tervete hammaste ja hamba kinnituskudedega inimesel tingitud öisest vähenenud süljeeritusest ning kaob peale korralikku hommikust suuhügieeni.

 

Suukuivus

Kserostoomia ehk suukuivus ehk süljeerituse vähenemine on sageli seotud süsteemsete haigustega. Näiteks süsteemsed sidekoehaiguste, eriti Sjögreni sündroomiga patsientidel toimuvad muutused paljudes eksokriinnäärmetes, kuid kõige rohkem sülje- ja pisaranäärmetes. Infektsioossed haigused (nt mumps) viivad ajutisele suukuivusele. HI-i nakatunutel on näärmed lisaks põletikuliselt infiltreeritud, paistes ja hellad.

Suukuivust põhjustavad ravimirühmad on teatud südame- ja vererõhuravimid, sütostaatikumid, astmaravimid, antihistamiinid, psühhofarmakonid, parkinsonismi ravimid, uinutid ja lihaseid lõõgastavad ravimid.

Samuti põhjustab suukuivust suitsetamine, suu kaudu hingamine, paastumine, anorexia nervosa, labiilne diabeet, hormonaalsed põhjused, autoimmuunsed haigused, reumatoidartriit, masendus, süljenäärmete haigused, halb toitumine, stress, pea- ja kaelapiirkonna kiiritusravi.

Kõige tavalisem kaebus sülje hüpofunktsiooni korral on püsiv, kogu päeva vältav suukuivus. Selline seisund nõuab sagedat joomist ning janutunde leevendamist ka öösiti. Samas pakub lonks vett ainult ajutist leevendust. Kuum ja teravamaitseline toit põhjustab vaevusi ja isegi tavaline hambapasta  võib osutuda ebameeldivaks.

Kserostoomia diagnoosimisel tuleb arvestada ka diferentsiaaldiagnostikaga, kuna suukuivus võib olla põhjustatud ka norskamisest, suuhingamisest või tonsilliidist ning sülje funktsioon on seejuures normaalne.

Suukuivuse vähendamise ja ravi meetodid

Närimine

 • Igapäevased söögikorrad peavad sisaldama närimist nõudvaid toiduaineid. Iga söögikorra lõpuks tuleks süüa juurvilja, pähkleid või juustu, mis neutraliseerivad suu happelist keskkonda.
 • Kasulik on pärast sööki suud puhta veega loputada.
 • Söögikordade vahel ei tohi tarvitada hapusid mahlu ja puuvilju ega tavalist suhkrut sisaldavaid toiduaineid.

Maitsestamata vesi ja mineraalvesi on hammastele ohutud.

Ksülitooliga närimiskumm, pastillid ja imemistabletid

 • Pärast sööki ja söögikordade vahel on süljeerituse suurendamiseks hammaste seisukohalt parim vahend täisksülitooliga närimiskumm. (pakendil peab olema märge 100% ksülitool)
 • Kui nätsu närimine on võimatu või raskendatud on alternatiiviks ksülitooliga maitsestatud imemistabletid ja -pastillid.

Tehissülg ja suukuivust vähendavad geelid

 • Tehissüljed leevendavad patsientide vaevusi pikemaks ajaks kui joogina tarbitavad vedelikud. Vajadusel võib tehissülge kasutada pidevalt.
 • Tehissülge võib valmistada retsepti alusel apteegis, kuid saadaval on ka mitmed tehases valmistatud tehissüljed.
 • Tehissülje asemel võib suu limaskestale määrida antimikroobset geeli (Oralbalance®).  Limaskesta ärrituse ja haavanditele võib kasutada: antimikroobset niisutavat suu geeli (Bioxtra, Biotene Oral Balance geel jne )

Suu hügieen

 • Kuiva suu hambapasta sisaldab kolme süljeensüümi - laktoperoksüdaas, glükoosoksüdaas ja lüsosüüm - tõstmaks ja asendamaks sülje enda kaitseomadusi (Biotene hambapasta)
 • Hambaid tuleb igal hommikul ja õhtul põhjalikult pesta pehme hambaharjaga või elektrihambaharjaga. Unustada ei tohi hambavahesid.
 • Lisaks fluori sisaldavale hambapastale on kasulik tarvitada ka mõnd lokaalset vahendit, eriti fluori sisaldavaid imemistablette või närimiskummi.
 • Vältida tuleb alkoholi sisaldavat suuvett!
 • Patsient, kellel on suukuivus, peab käima hambaarsti vastuvõtul tavalisest sagedamini, iga 3–6 kuu järel.

Kaltsiumi, fosfaati ja fluori sisaldav geel (Cervitec Fluor Protector Gel, GC Tooth Mousse)

 • parandab suu mineraalitasakaalu ja aitab neutraliseerida hambakatu pH
 • sobib inimestele, kellel on agressiivne kaaries, erosioon, kiirenenud hammaste kulumine või puudulik süljeeritus
 • sobib refluksi ja pea-kaelapiirkonna kiiritusravi patsiendile
 • manustatakse õhtul või hommikul pärast hammaste pesu hammaste pinnale (ei sobi piimaproteiiniallergiaga)

Vereringest tulenev halb hingeõhk on näiteks diabeedikute probleem. Patoloogilised lõhnad on intensiivsed, püsivad ja teatud olukordadele iseloomulikud. Näiteks ureemia-haigetel amiini-/ammoniaagi- ja diabeedikutel atsetoonilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on abiks süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Hingamisteedest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on nt. krooniline bronhiit e. kopsutorupõletik, bronhektaasiad või ka tihti pikaajaline alkoholi tarvitamine.

Seedetraktist tulenev halb hingeõhk võib olla tingitud näiteks küüslaugust või ka hilisest söömisest (peale 18.00).  Gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD) on kõige sagedamini esinev söögitoru patoloogia. Lisaks kõrvetistele ja happelisele regurgitatsioonile, mis võivad esineda nii isoleeritult kui kombineeritult, võib GERD põhjustada ka ebatüüpilisi vaevusi. Arvatakse, et 20–60%-l refluksiga haigetest esinevad pea- ja kaelapiirkonna vaevused ilma oluliste kõrvetisteta. Tüüpilisem kaelapiirkonna vaevus on tükitunne kurgus, lisaks sellele võib esineda aga ka mitmesuguseid muid kaebusi. Ravimata GERD võib põhjustada kroonilist larüngiiti, düsfooniat, kroonilist kurguvalu, kroonilist köha või köhatamist, häälepaelte granuloomi jt. haigusseisundeid.

Teadvuseta patsiendi puhul, kelle suust tuleb hingamisel ebaharilikku lõhna, võib põhjuseks olla:

 • Alkoholimürgitus
 • Diabeetiline kooma (atsetooni lõhn)
 • Maksakooma (ammoniaagi lõhn)
 • Ureemia.

Järgnev tabel illustreerib mitmesuguseid halva hingeõhuga seotud võimalikke probleeme ja põhjusi.

Probleem

Võimalik põhjus

 

leha teke pärast paastumist, dieeti, magamist, ravimite võtmist, pikka kõnelemist, sportimist

suukuivus, ebapiisav sülje teke

 

igemete veritsus ja/või lehk

igemeprobleemid, hambavahede halb puhastamine

leha teke rääkimisel

ninaneelu vedelike sattumine keele tagaosale

leha teke menstruaaltsükli alguses

igemete paistetamine

väiksed valkjad tükikesed koos keele vastiku haisuga

tonsilliit ehk äge mandlipõletik

 

laste suhu ootamatult tekkiv hais

kurgupõletiku algus

lehk tuleb ninast

sinusiit, polüübid, ninakuivus, võõrkeha, õhutakistus või limavool

halb maitse suus kogu päeva jooksul

kehv suuhügieen, igemehaigused, aktiivne bakterite tegevus keelel

diabeet

atsetooni lõhn

maksa probleemid

ammoniaagi lõhn

köhatused, tükitunne kurgus, kurgukaare punetus

Gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD)

valkjas katt keel

Suukuivus, ebapiisav suuhügieen, mikroorganismide vohamine (nt. liig magus dieet)

 

Kuidas hambaarst/suuhügienist aidata saab?

Kui hambaravisse pöördumise peamine põhjus on halb hingeõhk, teavitage sellest probleemist juba visiidile registreerumisel. Selleks, et hambaarst/suuhügienist saaks esinevat probleemi võimalikult adekvaatselt hinnata, võidakse teil paluda enne visiiti mitte süüa, juua, suitsetada, nätsu närida ega  kasutada suuvett ja suuvärskendajaid. Samuti tuleks enne visiiti vältida kosmeetikatoodete kasutamist (parfüümid, habemeajamisgeelid, lõhnav huulepulk), kuna need võivad lõhnabuketti hindamist segada. Kui te ka ei ole oma visiidi eesmärgist varem teatanud, tuleks neid soovitusi sellegipoolest järgida, et lihtsustada lõhna täpsustamist, kuna sellest sõltub suuresti alustatava ravi tulemus.

Kõigepealt püütakse mitmesuguste küsimuste abil teada saada halva hingeõhu tekkimise võimalikke põhjusi ning selgitada välja, kas halb õhk väljub ainult suust või ka ninast. Enamikul juhtudel (85-95%) tuleb halba õhku siiski vaid ninast, mis viitab sellele, et põhjus peitub mingite suubakterite tegevuses. Kui halba õhku tuleb rohkem ninast, võib põhjus olla ninaneelus vm ning ilmselt saadetakse teid lisaks kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioonile. Vajadusel on võimalik teostada ka hingeõhu uuring, et selgitada millised ja mitmed sulfiidkomponendid on halva hingeõhu tekitajad.

Eelkõige tuleb terveks ravida katkised hambad ja sulgeda fissuurid, kuhu toiduosakesed kergesti kinnituvad ning roiskumisprotsessi käigus hõlpsasti halba lehka tekitavad. Vajadusel teostada igemepõletiku ravi. Koduste vahenditena võidakse soovitada ka igapäevast suu loputamist spetsiaalse raviva suuveega, mis mitte ainult ei värskenda (nagu tavalised suuveed), vaid ka hävitab suubaktereid. Lisaks sellele võidakse teid suunata teiste eriarstide vastuvõtule, et halva hingeõhu põhjust täpsemalt selgitada.

Mida ma ise teha saan?

Suure tõenäosusega suudab professionaalne diagnoos ja ravi teie halva hingeõhu heaks muuta. Sellegipoolest on meil endal sageli raske paranemist märgata, mistõttu tuleks kinnitust hingeõhu kvaliteedi osas küsida kas pereliikmelt või lähedaselt sõbralt.

Pidage meeles, et halb hingeõhk (halitoos) on haigus, mis nõuab professionaalset kohtlemist. Tegelge sellega, ärge varjake, häbenege ega eitage probleemi!

Millega ennetada halva hingeõhu teket?

 • külastage hambaarsti regulaarselt
 • laske oma hambaid regulaarselt puhastada professionaalil (hambaarstil või suuhügienistil)
 • puhastage hambavahesid hambaniidiga
 • puhastage hambaid ja igemeid õigesti; kui te ei ole oma oskustes kindel, küsige abi suuhügienisti/hambaarsti käest
 • paluge oma hambaarstil/suhügienistil soovitada Teile sobivaim hambahari või keelekaabits, millega saaks keelt puhastada põhjalikult, ent õrnalt
 • jooge palju, eriti kasulik on puhas vesi
 • närige 100% ksülitooliga närimiskummi ning seda korraga vaid 1-3 minutit (mitte kauem), eriti kuiva suu korral
 • pärast piimatoodete, kala ja liha tarbimist puhastage hambaid ja keelt kohe, loputades suud ohtra veega
 • kuigi seda mõnikord ei soovitata, loputage oma proteese üle öö antiseptilises lahuses
 • olge teadlik probleemi suurusest - paluge oma lähedastel alati teatada, kui teil on halb hingeõhk
 • kui kellelgi teie lähedastest on samuti halb hingeõhk, leidke delikaatne viis, kuidas sellest talle teatada; kui te ei suuda seda öelda suuliselt, võite tema lauale jätta kasvõi käesoleva artikli väljatrüki - ehk saab ta vihjest aru
 • sööge värsket, kiudaineterikast toitu (nt porgandeid)
 • ärge laske halval hingeõhul oma elu rikkuda, asuge kohe probleemi likvideerima
 • ärge laskuge masendusse, vaid otsige abi - sarnane probleem on paljudel inimestel
 • ärge ignoreerige oma igemeid - ka neid tuleb puhastada
 • ärge jooge liiga palju kohvi
 • ärge unustage harjata põhjalikult ka iga hambarea viimase hamba (enamasti tarkusehamba) tagumisi pindasid
 • ärge peske oma keelt tavalise hambapastaga, vaid kastke pesemise eel hambahari suuvette
 • ärge trügige halva hingeõhu avastamise korral kohe gastroenteroloogi vastuvõtule, kuna tavaliselt on suulehk seotud ikkagi suuprobleemidega, väga harva seedetraktiga
 • ärge puhastega keelt nii, et see valutama hakkab
 • ärge jääge lootma ainult suuvee kasutamisele, vaid praktiseerige täiuslikku suuhügieeni

Mida ei tasu teha

- ärge laske halval hingeõhul oma elu rikkuda, asuge kohe probleemi likvideerima

· ärge laskuge masendusse, vaid otsige abi - sarnane probleem on paljudel inimestel

· ärge ignoreerige oma igemeid - ka neid tuleb puhastada

· ärge jooge liiga palju kohvi

· ärge unustage harjata põhjalikult ka iga hambarea viimase hamba (enamasti tarkusehamba) tagumisi pindasid

· ärge peske oma keelt tavalise hambapastaga, vaid kastke pesemise eel hambahari suuvette

· ärge trügige halva hingeõhu avastamise korral kohe gastroenteroloogi vastuvõtule, kuna tavaliselt on suulehk seotud ikkagi suuprobleemidega, väga harva seedetraktiga

· ärge puhastega keelt nii, et see valutama hakkab

· ärge jääge lootma ainult suuvee kasutamisele, vaid praktiseerige täiuslikku suuhügieeni

 


ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20