Laste hammaste tervis › Artiklid suutervisest › Puudega väikelapse suuhooldus › Erivajadustega laste suurenenud kaarieserisk

Erivajadustega laste suurenenud kaarieserisk

 1 häält
18.aug. 2011
Artikkel selgitab miks on erivajadusega lapsed suurema kaariese ja igemehaiguste riskiga. Illustreeritud materjal järgenavatel teemadel: suu areng, hambumushäired,hammaste defektid, hambaanomaaliad,suu traumad, bruksism, suuinfektsioonid, viirusinfektsioonid,varajased periodontaalhaigused, hüperplaasia,

Ravimite kasutamisel peab arvestama, et sellel võib esineda kõrvaltoimeid.
Sagedasim (eriti psüühhikat mõjutavate) ravimite kõrvaltoime on suukuivus (kserostoomia).

Kuiva suu korral on raskendatud nii rääkimine kui söömine. Kuiva toidu neelamine on peaaegu võimatu. Kuivas suus on ka maitseaistingud häiritud.

Peale suu niisutamise kaitseb sülg hambaid kaariese ja suuõõne limaskesta ja igemeid põletiku eest. Kuival limaskestal tekivad haavandid ja põletikud kergemini kui tavaliselt.

Süljeerituse vähenedes halveneb tunduvalt hammaste seisund. Hambaaugud tekivad kergemini, sest normaalne mineraalide ainevahetus hambapinnal on häiritud. Ka söömisega kaasnev happerünnak kestab puhvervõime languse ja puuduliku isepuhastumise tõttu kuivas suus kauem. Kroonilise vähenenud süljeeritusega kaasneb pea alati kaaries ning suu limaskesta põletik.

Lapse hambad on suhulõikumise ajal kaariesele väga vastuvõtlikud ning need vajavad "kõvaks" mineraliseerumisel süljes leiduvaid mineraale. Seepärast peab just sel ajal olema suuhügieen eeskujulik ja toitumisharjumused hambasõbralikud. Eriti ettevaatlik tuleb olla suhkruid sisaldavate ravimite kasutamisel. Süüa tuleks kindlatel söögiaegadel ning toitu tuleks korralikult mäluda, et süljenäärmeid tööle stimuleerida.

Suud tuleks loputada fluori sisaldava suuveega ja õigesti hambaid puhastada. Peaks kasutama fluoriga hambapastat ja pehmet hambaharja.

Et leevendada suukuivust, võiks juua vähestes kogustes ja sageli vett või lihtsalt suud niisutamiseks loputada. Janu kustutamiseks ei tohi juua suhkrut sisaldavaid ja hapusid jooke. Ka ksülitooli sisaldava nätsu närimine vähendab suukuivust. Näts või imemistablett on heaks vahelduseks ja sobiks söömise järgselt süljeerituse suurendamiseks ja sellega sülje loputusvõime parandamiseks. Närimine ja imemine stimuleerivad süljenäärmeid kauem tööle. Limaskesta niisutamiseks võib kasutada kuiva suu tooteid nt Biotene-geeli.

Lastele mõeldud ravimid on sageli magusa siirupi ja mikstuuri kujul. Tihti kasutatakse magustamiseks sahharoosi (tavalist suhkrut) ja fruktoosi (puuviljasuhkrut), harvem glükoosi. Hammastele kõige kahjulikum on sahharoos, kuid ka fruktoos ja fruktoosi-sorbitooli segu on võimelised põhjustama happerünnakut.

Kui ravimi magustamiseks kasutatakse tehismagusaineid nagu sahhariin, aspartaam või tsüklamaat, siis need on hammastele ohutud. Hammaste tervise kohalt oleks sobiv, kui kasutataks rohkem ksülitooli, sorbitooli või mannitooli. Moodsamad ravimid ongi nende katubakteritele mittemeeldivate ainetega magustatud.

Siirupi ja magusa mikstuuri vormis on tavaliselt nii nohu, köha, palaviku, kui ka allergiaravimid kui ka paljud antibiootikumid. Magusate mikstuuride ja siirupite manustamise järel peab laps suud veega loputama ja/või lisaks ksülitooliga nätsu närima. Kui võimalik, võiks ravimeid võtta söögikorra ajal.

Vahetult enne magajäämist magusat ravimit võttes, jääb see hammastega kontakti väga pikaks ajaks, sest öösel on süljeeritus ja vastavalt suu isepuhastumine väga vähene. Ka suhkrut sisaldavad imemistabletid on hammaste tervisele kahjulikud. Ravimi infolehel on teave magusainete kohta, mis võimaldab valida hammaste tervisele sobivamad (kurgu)tabletid.


ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20