Puudega väikelapse hammaste pesemine

 0 häält
18.aug. 2011
Hammaste pesemise põhilised reeglid

Asetage hambaharja harjased 45 kraadise nurga alla poolviltu igemevakku, nii puhastate hambapinda hambakaelalt kui ka masseerite igemeid. Vajuta õrnalt ja kasuta lühikesi kiireid edasi-tagasi liigutusi. Pesemist võiks alustada purihammaste sisemistest pindadest. Alumistel hammastel keelepoolsetest pindadest ja ülemistel hammastel suulae-poolsest pinnast. Seejärel põskedepoolsed pinnad ja lõpetada mälumispindade pesuga. Ole kindel, et harjad puhtaks kõik hambad. Puhasta võimalusel harjaga ka keelt.Esihammaste suuõõne poolsete pindade puhastamiseks hoia hambaharja püstiselt.

Täiskasvanu peab lapse hambaid pesema vähemalt kuni 8nda eluaastani. Kui erivajadusega laps ei suuda selle järel iseseisvalt oma hambaid pesta, peab hooldaja või lapsevanem seda toimingut aitama tal teostada.

Kui sa õpetad oma last hambaid harjama, suuna oma käega õrnalt lapse kätt, kui ta peseb. Kui laps ei suuda ise hambaid pesta on oluline, et enne tema aitamist peseksite esmalt oma käed ja/või kasutaks kummikindaid.

Reeglid:

  • Kasuta pehmet (soft) hambaharja.
  • Määri harjale fluoriidiga hambapastat, kui laps oskab vahtu välja sülitada.
  • Ära loputa suud veega, sest nii ei avaldu fluoriidi soodne toime. Kasuta marlit või salvrätikut suu vahust puhtaks pühkimiseks.
  • Vahetage hambaharja iga 3 kuu tagant.
  • Valige väiksema harjasepeaga ja suurema käepidemega hari.
  • Peske kaks korda päevas - hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut.
  • Hambaid ei ole soovitav pesta kohe pärast happelise toidu söömist, sest hambaemail on siis pehme ja hambaharjaga hõõrumine võib hambapinda kahjustada.

Et hambaharja oleks lihtsam hoida, võiks kasutada hambaharjakäepidemel elastiksidet, tennisepalli või jalgrattakäepideme osa. Lõigake pallile või jalgrattakäepidemele auk sisse ja pange harja käepideme osa sinna sisse. Need võimalused aitavad lapsel paremini harja käes hoida.


Elektrilised hambaharjad teevad harjamise tõhusamaks, kuid vibratsioon ja hääl võivad mõjuda häirivalt. Laske esmalt tunnetada vibratsiooni lapse käel, mille järel võite harja näole lähemale viia. Võite algul "pesta" põske väljastpoolt, et laps saaks elektriharjaga harjuda. Näidake lapsele rahulikult, mida harjaga suus tegema hakkate.

 

Imiku suuhooldus

Kui hambad pole veel lõikunud, kasutage oma sõrme ümber puhast märga marlit või näpuharja. Pühkige õrnalt iget ja  põse limaskesta ning puhastage ka keel. Seda protseduuri võiks teha kaks korda päevas.

Kui hambad suhu lõikuvad, jätkake puhastamist samamoodi. Suhulõikunud hammaste puhastamisel kasutage pehmete harjastega laste hambaharja ja vett. Valige aeg pärast toitmist, siis ei ole laps rahutu ja üleväsinud. Peske hambaid kaks korda päevas.


ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20