Laste hammaste tervis › Artiklid suutervisest › Suuhügieen ja hambahaiguste ennetamine

Suuhügieen ja hambahaiguste ennetamine

Terje Altosaar, suuhügienistTerje Altosaar, suuhügienist
02.nov. 2001

Suuhügieeni mõju suuõõne haiguste, sealhulgas hambakaariese ja kroonilise igemepõletiku kulule on suur. Katt ei eemaldu ilma mehaanilise puhastamiseta. See tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt.

Igapäevaseks hammaste pesemiseks on vajalikud sobiv hambahari ja -pasta, hammaste vahede puhastamiseks kasutatakse vastavalt vajadusele kas hambaniiti, -tikku või -vaheharja. Laste hammaste pesemist hambaharjaga alustatakse esimese hamba suhu lõikudes (hambapasta võetakse kasutusele siis, kui laps oskab sülitada).

Korraliku harjamise järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et oleme edukalt eemaldanud hammaste pinnalt katu. Apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise indkaatortablettidega võib kontrollida, milliseid kohti tuleks veelgi hoolikamalt puhastada.

Katu värvimine

Kattu saab värvida erinevate indikaatortablettide abil

Suuhügieeni hindamine on vajalik inimesele endale, et teada, kui suur on tema hammastel karioossete defektide või igemehaiguste oht. Hammaste puhastamine peaks kuuluma selliste kohustuslike isikliku hügieeni võtete hulka, mida ei tohiks unustada ka reisil viibides.

Samadelt autoritelt Otsi: Terje Altosaar suuhügienist
Raamat: Laste suuhaiguste ennetamine
02.nov. 2001
Terje Altosaar, suuhügienist
02.nov. 2001
Maris Sirkel-Sutt ja Terje Altosaar
02.nov. 2001
Terje Altosaar, suuhügienist
02.nov. 2001
Terje Altosaar, suuhügienist

ADMIN
© 2010-2015 | Haigekassa projekt nr 2-21/20